• ⚠️ ALERTĂ METEO-GUSTATIVĂ: Cod Roșu de Poftă și Turbulențe în Farfurie
    Codul roșu de caniculă îi topește creierul lui Sofia, Busu promite la meteo potopul salvator, iar papilele gustative ale Sofiei au declanșat deja propria revoluție în farfurie.Iată parodia meteorologico-culinară, scrisă în stil de alertă cod roșu:
    Busu a zis că vine ploaia, Sofia a pregătit viitura de calorii 🌧️🥓”
    Ora 12:00 – S-a pornit infernul pe asfaltAfară sunt 45 de grade la umbră.
    Când afară sunt 45°C, dar papilele Sofiei gustative vor Comandă Specială.
    Aerul condiționat gâfâie. În casă, mirosul de bacon prăjit plutește greu, ca o masă de aer tropical. Papilele gustative s-au adunat în ședință de criză. Sunt deshidratate, dar refuză categoric salata de roșii sau ciorba rece. Ele vor calorii. Vor substanță.
    Ora 13:00 – Busu intră în scenă și aduce „speranța”
    Apare Busu la televizor, zâmbitor în fața hărții colorate în vișiniu închis la PRO-TV. Cu o mișcare dramatică din mână, anunță ruperea de nori: „Vine viitura, prăpădul, ploaia torentială care va mătura totul în cale!”.
    În acel moment, în gura Sofiei se produce prima reacție în lanț. Anunțul despre ploaia torentială acționează ca un declanșator psihologic. Dacă tot vine potopul și ne inundă, măcar să ne prindă cu stomacul plin! Papilele gustative încep să secrete salivă în ritm de averse torențiale (exact cum a promis Busu, dar la nivel culinar ).
    #canicula #busu #meteo #cartoficubacon #parodie #umorromanesc #poftabuna #mancareadevarata #romaniareels
    #protv
    #gandestepozitiv
    😀😁👉continuare in comentarii👇
    ⚠️ ALERTĂ METEO-GUSTATIVĂ: Cod Roșu de Poftă și Turbulențe în Farfurie Codul roșu de caniculă îi topește creierul lui Sofia, Busu promite la meteo potopul salvator, iar papilele gustative ale Sofiei au declanșat deja propria revoluție în farfurie.Iată parodia meteorologico-culinară, scrisă în stil de alertă cod roșu: Busu a zis că vine ploaia, Sofia a pregătit viitura de calorii 🌧️🥓” Ora 12:00 – S-a pornit infernul pe asfaltAfară sunt 45 de grade la umbră. Când afară sunt 45°C, dar papilele Sofiei gustative vor Comandă Specială. Aerul condiționat gâfâie. În casă, mirosul de bacon prăjit plutește greu, ca o masă de aer tropical. Papilele gustative s-au adunat în ședință de criză. Sunt deshidratate, dar refuză categoric salata de roșii sau ciorba rece. Ele vor calorii. Vor substanță. Ora 13:00 – Busu intră în scenă și aduce „speranța” Apare Busu la televizor, zâmbitor în fața hărții colorate în vișiniu închis la PRO-TV. Cu o mișcare dramatică din mână, anunță ruperea de nori: „Vine viitura, prăpădul, ploaia torentială care va mătura totul în cale!”. În acel moment, în gura Sofiei se produce prima reacție în lanț. Anunțul despre ploaia torentială acționează ca un declanșator psihologic. Dacă tot vine potopul și ne inundă, măcar să ne prindă cu stomacul plin! Papilele gustative încep să secrete salivă în ritm de averse torențiale (exact cum a promis Busu, dar la nivel culinar ). #canicula #busu #meteo #cartoficubacon #parodie #umorromanesc #poftabuna #mancareadevarata #romaniareels #protv #gandestepozitiv 😀😁👉continuare in comentarii👇
    Like
    1
    · 2 Comentarii ·0 Distribuiri ·20 Vizualizări
  • CÂND ÎȚI DAI SEAMA CĂ BUNICUL E MAI PERICULOS DECÂT MAFIA 🕵️‍♂️🥒
    Lăsați un comentariu dacă și bunicul vostru folosește parfumuri mai tari decât ale voastre! 👇
    În penumbra băii cu plăci de faianță turcoaz, secretele nu rămâneau niciodată îngropate prea mult timp. Pe polița albă, chiar în fața oglinzii, se afla un craniu din sticlă albastră, masiv și tăcut, purtând amprenta unui singur cuvânt metalic: POLICE.Nu era un simplu flacon de parfum. Pentru legiștii din oraș, acea sticlă era cunoscută drept „Ultimul Martor”. Se spunea că aroma sa unică — un amestec rece de note marine, piper negru și un praf fin de tutun — fusese creată special de un parfumier excentric pentru a masca mirosul fricii.
    #povestihaioase #amuzant #UmorRomanesc #detectiv #ParfumPolice #bunicul #ViataDeFamilie #storytelling
    #gandestepozitiv
    😄👉continuare in comentarii👇
    CÂND ÎȚI DAI SEAMA CĂ BUNICUL E MAI PERICULOS DECÂT MAFIA 🕵️‍♂️🥒 Lăsați un comentariu dacă și bunicul vostru folosește parfumuri mai tari decât ale voastre! 👇 În penumbra băii cu plăci de faianță turcoaz, secretele nu rămâneau niciodată îngropate prea mult timp. Pe polița albă, chiar în fața oglinzii, se afla un craniu din sticlă albastră, masiv și tăcut, purtând amprenta unui singur cuvânt metalic: POLICE.Nu era un simplu flacon de parfum. Pentru legiștii din oraș, acea sticlă era cunoscută drept „Ultimul Martor”. Se spunea că aroma sa unică — un amestec rece de note marine, piper negru și un praf fin de tutun — fusese creată special de un parfumier excentric pentru a masca mirosul fricii. #povestihaioase #amuzant #UmorRomanesc #detectiv #ParfumPolice #bunicul #ViataDeFamilie #storytelling #gandestepozitiv 😄👉continuare in comentarii👇
    Like
    1
    · 2 Comentarii ·0 Distribuiri ·69 Vizualizări
  • 😄😆😇Se spune că în Cișmigiu îți găsești pacea... dacă nu verși barca când încerci să faci o poză.
    Etichetează acel prieten cu care ai curaj să te urci într-o barcă fără să ai vestă de salvare.
    Nea Mitică a coborât din autobuzul etajat direct în Grădina Cișmigiu, hotărât să scape de porumbei și să devină „romantic”. Închiriază o barcă, ia vâslele în mână și începe să tragă din greu până ajunge fix lângă fântâna artezienă din mijlocul lacului.Acolo, vede un alt bucureștean care stătea singur în barcă, se uita lung la apă și arunca din când în când câte o bancnotă de 100 de lei în lac.Curios din fire, nea Mitică își potrivește ochelarii, vâslește mai aproape și întreabă:— Vecine, iartă-mă că te-ntreb, dar ce faci acolo? E vreun ritual de sporul casei, arunci banii așa în gura fântânii?
    #Cismigiu #ParculCismigiu #Bucuresti #UmorRomanesc #BanculZilei #CuBarca #HazDeNecaz #BucurestiulMeu #ViataInBucuresti #RelaxareInParc #OrașulBucurești
    #gandestepozitiv
    😜👉continuare in comentarii👇
    😄😆😇Se spune că în Cișmigiu îți găsești pacea... dacă nu verși barca când încerci să faci o poză. Etichetează acel prieten cu care ai curaj să te urci într-o barcă fără să ai vestă de salvare. Nea Mitică a coborât din autobuzul etajat direct în Grădina Cișmigiu, hotărât să scape de porumbei și să devină „romantic”. Închiriază o barcă, ia vâslele în mână și începe să tragă din greu până ajunge fix lângă fântâna artezienă din mijlocul lacului.Acolo, vede un alt bucureștean care stătea singur în barcă, se uita lung la apă și arunca din când în când câte o bancnotă de 100 de lei în lac.Curios din fire, nea Mitică își potrivește ochelarii, vâslește mai aproape și întreabă:— Vecine, iartă-mă că te-ntreb, dar ce faci acolo? E vreun ritual de sporul casei, arunci banii așa în gura fântânii? #Cismigiu #ParculCismigiu #Bucuresti #UmorRomanesc #BanculZilei #CuBarca #HazDeNecaz #BucurestiulMeu #ViataInBucuresti #RelaxareInParc #OrașulBucurești #gandestepozitiv 😜👉continuare in comentarii👇
    Like
    3
    · 1 Comentarii ·0 Distribuiri ·411 Vizualizări
  • Am dat 60 de lei pe Bucharest City Tour ca să mă bată teiul pe Calea Victoriei. Merită? Iată jurnalul lui Nea Mitică.
    Lasă în comentarii: care e stația ta preferată de unde să privești traficul din București?
    Harta pe care o ținea nea Mitică în mână era deja mai șifonată decât o bancnotă de zece lei uitată în mașina de spălat. Se urcase în autobuzul etajat Bucharest City Tour convins că, dacă tot dăduse o căruță de bani pe bilet, o să vadă și el Bucureștiul „ca baronii”, de sus, de unde nu-l stropește nicio mașină când trece prin baltă.S-a așezat mândru la etaj, exact în față, deschizând harta uriașă ca pe un ziar în autobuzul 335. Planul lui era simplu: să bifeze toate punctele roșii și albastre de pe traseu, ca la bingo.Misiunea de „turist la mine acasă” a început cu peripeții:
    La Piața Presei Libere (Stația 1): Nea Mitică a încercat să scaneze codul QR din colțul hărții pentru ghidul audio. După trei încercări eșuate în care era să-și scape telefonul din mână din cauza unei gropi, a realizat că ecranul lui avea luminozitatea la minimum și, oricum, nu avea net.
    #UmorRomanesc #Parodie #BucurestiUmor #STB #NeaMitica #ViataInBucuresti #BucharestCityTour #HazDeNecaz #BucurestiulMeu #CaleaVictoriei #TraficBucuresti
    #gandestepozitiv
    😄👉
    continuare in comentarii👇
    Am dat 60 de lei pe Bucharest City Tour ca să mă bată teiul pe Calea Victoriei. Merită? Iată jurnalul lui Nea Mitică. Lasă în comentarii: care e stația ta preferată de unde să privești traficul din București? Harta pe care o ținea nea Mitică în mână era deja mai șifonată decât o bancnotă de zece lei uitată în mașina de spălat. Se urcase în autobuzul etajat Bucharest City Tour convins că, dacă tot dăduse o căruță de bani pe bilet, o să vadă și el Bucureștiul „ca baronii”, de sus, de unde nu-l stropește nicio mașină când trece prin baltă.S-a așezat mândru la etaj, exact în față, deschizând harta uriașă ca pe un ziar în autobuzul 335. Planul lui era simplu: să bifeze toate punctele roșii și albastre de pe traseu, ca la bingo.Misiunea de „turist la mine acasă” a început cu peripeții: La Piața Presei Libere (Stația 1): Nea Mitică a încercat să scaneze codul QR din colțul hărții pentru ghidul audio. După trei încercări eșuate în care era să-și scape telefonul din mână din cauza unei gropi, a realizat că ecranul lui avea luminozitatea la minimum și, oricum, nu avea net. #UmorRomanesc #Parodie #BucurestiUmor #STB #NeaMitica #ViataInBucuresti #BucharestCityTour #HazDeNecaz #BucurestiulMeu #CaleaVictoriei #TraficBucuresti #gandestepozitiv 😄👉 continuare in comentarii👇
    Like
    2
    · 2 Comentarii ·0 Distribuiri ·439 Vizualizări
  • Dacă Eminescu trăia în 2026 și avea doar 5 lei în buzunar...scria aceasta poezie.
    #eminescu #poezie #umorro #amuzant #romania #cafeadesdimineata #lottobacon #literatura #reelsromania
    #bac2026romana
    #gandestepozitiv
    Dacă Mihai Eminescu ar trăi astăzi și ar privi această scenă modernă, ar transforma contrastul dintre melancolia cafelei negre și banalitatea unui snack cu bacon într-o poezie profundă, încărcată de ironie și dor.
    Iată cum ar putea suna poezia lui, scrisă în stilul specific eminescian:
    Cafea și Bacon
    O, stingi din lampă a ta rază,
    Căci timpurile s-au schimbat,
    Și geniul ce nocturn veghează
    Cu bacon s-a alimentat.
    În cana neagră ca și dorul,
    Se-nvârte-un rest de dimineață,
    Pe când un snack cu gust de porc
    Îmi dă o nouă poftă-n viață.
    Adio, dulci iluzii sfinte,
    Luceafăr blând din depărtări,
    Azi „Lotto Crispy” am în minte
    Și-un plic de suciti cu sări.
    Pe masă zac uitate foi,
    Poeme ce n-au fost scrise,
    Mâncăm cu gust de bacon noi,
    Trăind din amintiri și vise.
    👇citeste in comentarii varianta melancolica👇
    Dacă Eminescu trăia în 2026 și avea doar 5 lei în buzunar...scria aceasta poezie. #eminescu #poezie #umorro #amuzant #romania #cafeadesdimineata #lottobacon #literatura #reelsromania #bac2026romana #gandestepozitiv Dacă Mihai Eminescu ar trăi astăzi și ar privi această scenă modernă, ar transforma contrastul dintre melancolia cafelei negre și banalitatea unui snack cu bacon într-o poezie profundă, încărcată de ironie și dor. Iată cum ar putea suna poezia lui, scrisă în stilul specific eminescian: Cafea și Bacon O, stingi din lampă a ta rază, Căci timpurile s-au schimbat, Și geniul ce nocturn veghează Cu bacon s-a alimentat. În cana neagră ca și dorul, Se-nvârte-un rest de dimineață, Pe când un snack cu gust de porc Îmi dă o nouă poftă-n viață. Adio, dulci iluzii sfinte, Luceafăr blând din depărtări, Azi „Lotto Crispy” am în minte Și-un plic de suciti cu sări. Pe masă zac uitate foi, Poeme ce n-au fost scrise, Mâncăm cu gust de bacon noi, Trăind din amintiri și vise. 👇citeste in comentarii varianta melancolica👇
    Like
    3
    · 1 Comentarii ·0 Distribuiri ·366 Vizualizări
  • Era o dimineață de marți. Domnul Popescu, un om extrem de punctual, stătea în fața magazinului de piese auto din colțul străzii. Era ora 07:45. Pe geamul prăfuit, o foaie simplă A4 anunța mândră: „PPER IMPEX SRL – PROGRAM DE LUCRU”.Popescu citi textul. „DESCHID de obicei la 8.00 sau 8.30. Câteodată, mai devreme, pe la 7.30.”
    — Perfect! se gândi Popescu. Azi e marți, poate au deschis la 7:30 și vânzătorul a ieșit doar un pic. Sau deschid la 8:00. Mai aștept.La ora 08:15, ușa era tot încuiată. Popescu reținu rândul următor: „Dar în alte zile, mai târziu, la 9.00 sau 10.00.” Oftează, se duce la o cafenea, bea un espresso lung și revine la 09:15. Nimic. La 10:05, exact când Popescu își pierdea răbdarea, o cheie scrâșni în yala.
    Continuare povestii in comentarii👇
    #programdelucru
    #UmorRomanesc
    #MemeRomania
    #ViataLaMunca
    #RaziCuLacrimi
    #gandestepozitiv
    Era o dimineață de marți. Domnul Popescu, un om extrem de punctual, stătea în fața magazinului de piese auto din colțul străzii. Era ora 07:45. Pe geamul prăfuit, o foaie simplă A4 anunța mândră: „PPER IMPEX SRL – PROGRAM DE LUCRU”.Popescu citi textul. „DESCHID de obicei la 8.00 sau 8.30. Câteodată, mai devreme, pe la 7.30.” — Perfect! se gândi Popescu. Azi e marți, poate au deschis la 7:30 și vânzătorul a ieșit doar un pic. Sau deschid la 8:00. Mai aștept.La ora 08:15, ușa era tot încuiată. Popescu reținu rândul următor: „Dar în alte zile, mai târziu, la 9.00 sau 10.00.” Oftează, se duce la o cafenea, bea un espresso lung și revine la 09:15. Nimic. La 10:05, exact când Popescu își pierdea răbdarea, o cheie scrâșni în yala. Continuare povestii in comentarii👇 #programdelucru #UmorRomanesc #MemeRomania #ViataLaMunca #RaziCuLacrimi #gandestepozitiv
    Like
    Haha
    2
    · 4 Comentarii ·1 Distribuiri ·470 Vizualizări
  • Amintiri din corporație:
    „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣
    Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă.
    Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre:
    #pamflet
    #bacromana2026
    #ioncreanga
    #amintiridincopilarie
    #politiacibernetica
    #competentedigiNica
    #lacirese
    #nica
    #povesti
    #scoala
    #nostalgie
    #amintiridincopilarie
    #cirese🍒, 💻
    #Nicămodern
    #influenceriță
    #fărăWi-Fi
    #umorromanesc
    #amuzant
    #comedie
    #gluma
    #hazdesnecaz
    #iunie2026
    #vara
    #gustulcopilariei
    #romania
    😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa...
    Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său.
    🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio.
    Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed.
    Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol.
    Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie?
    👇vezi in comentarii
    Amintiri din corporație: „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣 Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă. Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre: #pamflet #bacromana2026 #ioncreanga #amintiridincopilarie #politiacibernetica #competentedigiNica #lacirese #nica #povesti #scoala #nostalgie #amintiridincopilarie #cirese🍒, 💻 #Nicămodern #influenceriță #fărăWi-Fi #umorromanesc #amuzant #comedie #gluma #hazdesnecaz #iunie2026 #vara #gustulcopilariei #romania 😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa... Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său. 🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio. Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed. Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol. Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie? 👇vezi in comentarii
    Like
    3
    · 3 Comentarii ·1 Distribuiri ·909 Vizualizări
Premium
Susține și tu această comunitate 💕
Reclame

❗ Lichidare de stoc la PREȚ DE FABRICĂ ❗

Pe Bootic găsești o gamă variată de produse atent selecționate, cu un excelent raport calitate-preț. De la casă și bucătărie la îngrijire personală și gadgeturi