Mariana-Sofia Zaharia
Mariana-Sofia Zaharia

@Sofi78

👁️ Văd lumea în cadre și umbre.✍️ Scriu povești care încep acolo unde se termină fotografia.🚪 Intră și urmează indiciile.Fac parte din generatiaX.

Cei din aceasta generatie au prins tranziția, iar la noi sunt cunoscuți și ca „decrețeii”. Sunt independenți, au învățat să se descurce singuri, au muncit din greu pentru a-și construi cariere și sunt puntea dintre lumea analogică și cea digitală.Tu din ce generatie faci parte?
177 Postări
83 Poze
0 Video
Trăiește în București
Din Bucuresti
Femeie
Singur
26/06/1978
Postare fixată
Amintiri din corporație:
„La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣
Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă.
Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre:
#pamflet
#bacromana2026
#ioncreanga
#amintiridincopilarie
#politiacibernetica
#competentedigiNica
#lacirese
#nica
#povesti
#scoala
#nostalgie
#amintiridincopilarie
#cirese🍒, 💻
#Nicămodern
#influenceriță
#fărăWi-Fi
#umorromanesc
#amuzant
#comedie
#gluma
#hazdesnecaz
#iunie2026
#vara
#gustulcopilariei
#romania
😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa...
Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său.
🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio.
Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed.
Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol.
Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie?
👇vezi in comentarii
Amintiri din corporație: „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣 Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă. Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre: #pamflet #bacromana2026 #ioncreanga #amintiridincopilarie #politiacibernetica #competentedigiNica #lacirese #nica #povesti #scoala #nostalgie #amintiridincopilarie #cirese🍒, 💻 #Nicămodern #influenceriță #fărăWi-Fi #umorromanesc #amuzant #comedie #gluma #hazdesnecaz #iunie2026 #vara #gustulcopilariei #romania 😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa... Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său. 🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio. Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed. Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol. Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie? 👇vezi in comentarii
Like
3
· 3 Comentarii ·1 Distribuiri ·267 Vizualizări
Cronologie
  • https://www.facebook.com/share/v/1DmGknMQwi/
    https://www.facebook.com/share/v/1DmGknMQwi/
    Facebook
    www.facebook.com
    #trend #fyp video: Oamenii Legii pe youtube
    0 Comentarii ·0 Distribuiri ·9 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/p/1E9o91HM4w/
    https://www.facebook.com/share/p/1E9o91HM4w/
    0 Comentarii ·0 Distribuiri ·12 Vizualizări
  • Era o dimineață de marți. Domnul Popescu, un om extrem de punctual, stătea în fața magazinului de piese auto din colțul străzii. Era ora 07:45. Pe geamul prăfuit, o foaie simplă A4 anunța mândră: „PPER IMPEX SRL – PROGRAM DE LUCRU”.Popescu citi textul. „DESCHID de obicei la 8.00 sau 8.30. Câteodată, mai devreme, pe la 7.30.”
    — Perfect! se gândi Popescu. Azi e marți, poate au deschis la 7:30 și vânzătorul a ieșit doar un pic. Sau deschid la 8:00. Mai aștept.La ora 08:15, ușa era tot încuiată. Popescu reținu rândul următor: „Dar în alte zile, mai târziu, la 9.00 sau 10.00.” Oftează, se duce la o cafenea, bea un espresso lung și revine la 09:15. Nimic. La 10:05, exact când Popescu își pierdea răbdarea, o cheie scrâșni în yala.
    Continuare povestii in comentarii👇
    #programdelucru
    #UmorRomanesc
    #MemeRomania
    #ViataLaMunca
    #RaziCuLacrimi
    #gandestepozitiv
    Era o dimineață de marți. Domnul Popescu, un om extrem de punctual, stătea în fața magazinului de piese auto din colțul străzii. Era ora 07:45. Pe geamul prăfuit, o foaie simplă A4 anunța mândră: „PPER IMPEX SRL – PROGRAM DE LUCRU”.Popescu citi textul. „DESCHID de obicei la 8.00 sau 8.30. Câteodată, mai devreme, pe la 7.30.” — Perfect! se gândi Popescu. Azi e marți, poate au deschis la 7:30 și vânzătorul a ieșit doar un pic. Sau deschid la 8:00. Mai aștept.La ora 08:15, ușa era tot încuiată. Popescu reținu rândul următor: „Dar în alte zile, mai târziu, la 9.00 sau 10.00.” Oftează, se duce la o cafenea, bea un espresso lung și revine la 09:15. Nimic. La 10:05, exact când Popescu își pierdea răbdarea, o cheie scrâșni în yala. Continuare povestii in comentarii👇 #programdelucru #UmorRomanesc #MemeRomania #ViataLaMunca #RaziCuLacrimi #gandestepozitiv
    2 Comentarii ·0 Distribuiri ·33 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/r/18TfUizQiP/
    https://www.facebook.com/share/r/18TfUizQiP/
    Facebook
    www.facebook.com
    Un semnal de alarmă pe care nu mai avem voie să îl ignorăm! În această seară, în jurul orei 20:00, am fost martoră la o situație care m-a întristat profund și care ar trebui să ne pună pe toți pe...
    0 Comentarii ·0 Distribuiri ·38 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/v/1EYK2X3Sgp/
    https://www.facebook.com/share/v/1EYK2X3Sgp/
    Facebook
    www.facebook.com
    O companie din Spania oferă angajaților o pauză zilnică de...autosatisfacere #spania #munca #angajati #pauza #roffw #stiri
    0 Comentarii ·0 Distribuiri ·40 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/v/1BEnBLbrMN/
    https://www.facebook.com/share/v/1BEnBLbrMN/
    Facebook
    www.facebook.com
    Genesis AI a lansat robotul Gene - 26.5 care imită de fapt un braț uman și zici că e din filmele SF #genesisai #robot #ai #bucatar #roffw #stiri #info
    0 Comentarii ·0 Distribuiri ·40 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/reel/1259744656232852/
    https://www.facebook.com/reel/1259744656232852/
    Facebook
    www.facebook.com
    Schimb de Mame - Ep. 3 (PARODIE)
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·59 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/r/1CPtDpNQbD/
    https://www.facebook.com/share/r/1CPtDpNQbD/
    Facebook
    www.facebook.com
    Dormi liniștit tinere dac, babele te veghează! #bucuresti #romania #reels #sketch #pamflet
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·66 Vizualizări
  • https://www.facebook.com/share/v/1FvwdLQtow/
    https://www.facebook.com/share/v/1FvwdLQtow/
    Facebook
    www.facebook.com
    Am urmarit un electrician 20 de zile pentru acest rol ✌️😎 #standup #comedy #sketch
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·62 Vizualizări
  • Amintiri din corporație:
    „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣
    Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă.
    Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre:
    #pamflet
    #bacromana2026
    #ioncreanga
    #amintiridincopilarie
    #politiacibernetica
    #competentedigiNica
    #lacirese
    #nica
    #povesti
    #scoala
    #nostalgie
    #amintiridincopilarie
    #cirese🍒, 💻
    #Nicămodern
    #influenceriță
    #fărăWi-Fi
    #umorromanesc
    #amuzant
    #comedie
    #gluma
    #hazdesnecaz
    #iunie2026
    #vara
    #gustulcopilariei
    #romania
    😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa...
    Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său.
    🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio.
    Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed.
    Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol.
    Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie?
    👇vezi in comentarii
    Amintiri din corporație: „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣 Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă. Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre: #pamflet #bacromana2026 #ioncreanga #amintiridincopilarie #politiacibernetica #competentedigiNica #lacirese #nica #povesti #scoala #nostalgie #amintiridincopilarie #cirese🍒, 💻 #Nicămodern #influenceriță #fărăWi-Fi #umorromanesc #amuzant #comedie #gluma #hazdesnecaz #iunie2026 #vara #gustulcopilariei #romania 😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa... Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său. 🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio. Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed. Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol. Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie? 👇vezi in comentarii
    Like
    3
    · 3 Comentarii ·1 Distribuiri ·267 Vizualizări
  • Nu e despre noi, dar e o lecție din care toți avem de învățat.Dar sa va spun povestea...
    A fost odată, într-un magazin mare și mereu aglomerat dintr-un oraș de provincie, o vânzătoare pe nume Mihaela . Lucra acolo de 10 ani. Știa fiecare raft, fiecare cod de bare și zâmbea mereu clienților, câștigându-și respectul colegilor și al șefilor. Devenise o emblemă a locului, o veterană în care toată lumea avea încredere oarbă.
    Dimineata ,Sergiu care era sef de magazin primi un mesaj:
    ,,Neata, n- as vrea sa incep ziua cu vesti din astea, dar zilele trecute a fost prinsa facand retururi/stornari fictive o colega care era de 10 ani in magazin . Nu din regiunea noastra. Vanzator. As vrea ca informatia sa ajunga la toti membrii din echipele voastre, nu doar la voi, pentru ca toata lumea sa inteleaga ca astfel de practici sunt descoperite si nu sunt tolerate. Desigur ca acea colega a plecat, si va avea si dosar penal. De asemenea va rog sa verificati cu strictete toate retururile si stornarile din magazinele pe care le coordonati. Multumesc!"
    Sergiu raspunde prompt la mesaj aruncand o privire spre camera de monitorizare de unde o vedea pe Mihaela la casa de marcat.
    "Mesajul dumneavoastră a fost recepționat și va fi transmis imediat, în mod integral și transparent, către toți membrii echipelor noastre din magazine.Conștientizăm pe deplin gravitatea acestei situații și vă asigurăm de toleranță zero față de orice abatere de la procedurile legale și interne."
    Nici nu a terminat bine de trimis mailul ca se trezi cu control neanuntat de la Audit.
    Încrederea se construiește greu și se pierde instant. Digitalizarea și auditul nu sunt dușmanii angajaților, ci plasa de siguranță a unei afaceri corecte.
    Voi cum gestionați momentele în care un om vechi din echipă dezamăgește?
    #leadership #retail #management #integritate
    #eticaprofesionala
    #resurseumane
    #audit
    #culturaorganizationala
    Continuarea in comentarii👇
    Nu e despre noi, dar e o lecție din care toți avem de învățat.Dar sa va spun povestea... A fost odată, într-un magazin mare și mereu aglomerat dintr-un oraș de provincie, o vânzătoare pe nume Mihaela . Lucra acolo de 10 ani. Știa fiecare raft, fiecare cod de bare și zâmbea mereu clienților, câștigându-și respectul colegilor și al șefilor. Devenise o emblemă a locului, o veterană în care toată lumea avea încredere oarbă. Dimineata ,Sergiu care era sef de magazin primi un mesaj: ,,Neata, n- as vrea sa incep ziua cu vesti din astea, dar zilele trecute a fost prinsa facand retururi/stornari fictive o colega care era de 10 ani in magazin . Nu din regiunea noastra. Vanzator. As vrea ca informatia sa ajunga la toti membrii din echipele voastre, nu doar la voi, pentru ca toata lumea sa inteleaga ca astfel de practici sunt descoperite si nu sunt tolerate. Desigur ca acea colega a plecat, si va avea si dosar penal. De asemenea va rog sa verificati cu strictete toate retururile si stornarile din magazinele pe care le coordonati. Multumesc!" Sergiu raspunde prompt la mesaj aruncand o privire spre camera de monitorizare de unde o vedea pe Mihaela la casa de marcat. "Mesajul dumneavoastră a fost recepționat și va fi transmis imediat, în mod integral și transparent, către toți membrii echipelor noastre din magazine.Conștientizăm pe deplin gravitatea acestei situații și vă asigurăm de toleranță zero față de orice abatere de la procedurile legale și interne." Nici nu a terminat bine de trimis mailul ca se trezi cu control neanuntat de la Audit. Încrederea se construiește greu și se pierde instant. Digitalizarea și auditul nu sunt dușmanii angajaților, ci plasa de siguranță a unei afaceri corecte. Voi cum gestionați momentele în care un om vechi din echipă dezamăgește? #leadership #retail #management #integritate #eticaprofesionala #resurseumane #audit #culturaorganizationala Continuarea in comentarii👇
    Like
    3
    · 1 Comentarii ·1 Distribuiri ·242 Vizualizări
  • https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/raspunsul-nato-la-cererea-romaniei-privind-intarirea-apararii-la-marea-neagra-dupa-incidentele-cu-drone-3809115</p>


    Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/raspunsul-nato-la-cererea-romaniei-privind-intarirea-apararii-la-marea-neagra-dupa-incidentele-cu-drone-3809115</p>


    Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

    https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/raspunsul-nato-la-cererea-romaniei-privind-intarirea-apararii-la-marea-neagra-dupa-incidentele-cu-drone-3809115Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/raspunsul-nato-la-cererea-romaniei-privind-intarirea-apararii-la-marea-neagra-dupa-incidentele-cu-drone-3809115Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.
    Răspunsul NATO la cererea României privind întărirea apărării la Marea Neagră după incidentele cu drone
    m.digi24.ro
    România a adus miercuri în atenția NATO problema dronelor provenite din războiul din Ucraina care au ajuns pe teritoriul național, în cadrul unei reuniuni a Consiliului Nord-Atlantic dedicată securității în regiunea Mării Negre. Ședința, care a durat...
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·136 Vizualizări
Mai multe povesti