• 😀Ce s-a întâmplat în ultimul metrou spre Străulești?Povestea din spatele graffiti-ului in comentarii😁👍
    🚇 🔧 💡 Tu ai prins vreodată mersul cu aceste trenuri vechi? Lasă un comentariu cu amintirea ta!
    În imagine este o ramă electrică de metrou de tip Astra IVA, fabricată la Astra Vagoane Arad.Trenul se află în stația de metrou Străulești din București, capătul Magistralei 4 (M4). Acest lucru este confirmat de indicatorul frontal pe care scrie clar STRĂULEȘTI.
    Aceste trenuri vechi, de producție românească, au fost introduse în circulație începând cu anul 1979. În prezent, ele mai circulă ocazional doar pe Magistrala 4, restul liniilor din București fiind modernizate cu trenuri noi.
    Carcasa exterioară a metroului este acoperită în mare parte de desene de tip graffiti. Pe partea frontală se poate observa numărul de parc al vagonului (004), o stea galbenă și textul „love”.
    #metrorex #bucuresti #astraiva #straulesti #povestiurbane #metrou #bucurestireal #romania #nostalgie #graffitibucuresti
    #gandestepozitiv
    😀👉in comentarii o poveste👇
    😀Ce s-a întâmplat în ultimul metrou spre Străulești?Povestea din spatele graffiti-ului in comentarii😁👍 🚇 🔧 💡 Tu ai prins vreodată mersul cu aceste trenuri vechi? Lasă un comentariu cu amintirea ta! În imagine este o ramă electrică de metrou de tip Astra IVA, fabricată la Astra Vagoane Arad.Trenul se află în stația de metrou Străulești din București, capătul Magistralei 4 (M4). Acest lucru este confirmat de indicatorul frontal pe care scrie clar STRĂULEȘTI. Aceste trenuri vechi, de producție românească, au fost introduse în circulație începând cu anul 1979. În prezent, ele mai circulă ocazional doar pe Magistrala 4, restul liniilor din București fiind modernizate cu trenuri noi. Carcasa exterioară a metroului este acoperită în mare parte de desene de tip graffiti. Pe partea frontală se poate observa numărul de parc al vagonului (004), o stea galbenă și textul „love”. #metrorex #bucuresti #astraiva #straulesti #povestiurbane #metrou #bucurestireal #romania #nostalgie #graffitibucuresti #gandestepozitiv 😀👉in comentarii o poveste👇
    Like
    1
    · 4 Comentarii ·0 Distribuiri ·180 Vizualizări
  • Voi ce ați făcut imediat după examene?Cum v-ati scuturat de stres?
    Adio clasa a 8-a!Adio emoții de la evaluare! Adio școală generala!Ce a fost nu va mai fi!
    Flăcările portocalii dansau flămânde în butoiul din spatele curții, transformând în scrum pagini întregi de teoreme, formule și grafice ascuțite. Adelaida privea hipnotizata cum colțul unei foi pe care desenase o piramidă complexă se chircea sub efectul căldurii, devenind cenușă neagră.Acel desen fusese coșmarul ultimelor sale luni. Examenul de Capacitate se încheiase cu doar câteva ore în urmă, iar ea simțea că abia acum începe cu adevărat vacanța.
    #storytime, #fotografie, #summer
    #gandestepozitiv
    #scris
    #nostalgie
    #libertate
    #evaluarenationala
    #examen
    #capacitate
    #scoala
    #vacanta
    #matematica
    #geometrie
    #foc
    #visualstory
    👉😜continuare in comentarii👇
    Voi ce ați făcut imediat după examene?Cum v-ati scuturat de stres? Adio clasa a 8-a!Adio emoții de la evaluare! Adio școală generala!Ce a fost nu va mai fi! Flăcările portocalii dansau flămânde în butoiul din spatele curții, transformând în scrum pagini întregi de teoreme, formule și grafice ascuțite. Adelaida privea hipnotizata cum colțul unei foi pe care desenase o piramidă complexă se chircea sub efectul căldurii, devenind cenușă neagră.Acel desen fusese coșmarul ultimelor sale luni. Examenul de Capacitate se încheiase cu doar câteva ore în urmă, iar ea simțea că abia acum începe cu adevărat vacanța. #storytime, #fotografie, #summer #gandestepozitiv #scris #nostalgie #libertate #evaluarenationala #examen #capacitate #scoala #vacanta #matematica #geometrie #foc #visualstory 👉😜continuare in comentarii👇
    Like
    2
    · 3 Comentarii ·0 Distribuiri ·479 Vizualizări
  • Amintiri din corporație:
    „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣
    Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă.
    Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre:
    #pamflet
    #bacromana2026
    #ioncreanga
    #amintiridincopilarie
    #politiacibernetica
    #competentedigiNica
    #lacirese
    #nica
    #povesti
    #scoala
    #nostalgie
    #amintiridincopilarie
    #cirese🍒, 💻
    #Nicămodern
    #influenceriță
    #fărăWi-Fi
    #umorromanesc
    #amuzant
    #comedie
    #gluma
    #hazdesnecaz
    #iunie2026
    #vara
    #gustulcopilariei
    #romania
    😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa...
    Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său.
    🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio.
    Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed.
    Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol.
    Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie?
    👇vezi in comentarii
    Amintiri din corporație: „La cireșe 2.0”🍒, 💻 🤣 Ca tot vine bacul la romana si nu prea citesc elevii ,,Amintiri din copilarie", vi-l prezint pe Nică modern care nu ar mai fura cireșe din copac, ci direct de pe internet sau din aplicațiile de livrare rapidă. Iată o parodie modernizată, în stilul textului original din Amintiri din copilărie de Ion Creangă, adaptată vremurilor noastre: #pamflet #bacromana2026 #ioncreanga #amintiridincopilarie #politiacibernetica #competentedigiNica #lacirese #nica #povesti #scoala #nostalgie #amintiridincopilarie #cirese🍒, 💻 #Nicămodern #influenceriță #fărăWi-Fi #umorromanesc #amuzant #comedie #gluma #hazdesnecaz #iunie2026 #vara #gustulcopilariei #romania 😄Cum ar arăta Ion Creangă dacă ar trăi în epoca TikTok? Cam așa... Cea mai faimoasă poveste românească este, fără îndoială, fragmentul din Amintiri din copilărie. Nică se furișează în grădina mătușii Mărioara pentru a fura cireșe, dar este prins. Urmează o urmărire comică prin lanul de cânepă, care se termină cu distrugerea culturii și o păpădeală zdravănă de la tatăl său. 🍒, 💻 🤣 Odată, vara, pe-aproape de sezonul de bonusuri, mă furișez eu din ședința de pe Zoom și mă duc, ziua miaza-mare, pe profilul de Instagram al mătușii Mărioara – o „influenceriță” din satul Humulești care își deschisese aprozar bio. Avea mătușa o recoltă de cireșe 🍒, de mai, aduse direct din import, de se coceau-păleau în lumina filtrelor de pe feed. Și cum prețul pe kilogram ajunsese cât avansul la un apartament în rate, mă gândeam în mine cum s-o dau, ca să nu mă prindă cu cardul gol. Voi ce ați fi pățit dacă părinții vă tăiau Wi-Fi-ul în copilărie? 👇vezi in comentarii
    Like
    3
    · 3 Comentarii ·1 Distribuiri ·865 Vizualizări
  • #fotbal
    #HaiRomania
    #gandestepozitiv
    #GeneratiaDeAur #EchipaNationala #RomaniaTaraGalilor #HaiRomania
    #Nostalgie #FotbalulDeAltadata #AmintiriDinCopilarie #RetroRomânia
    #Romania
    Să ridice mâna cine a prins fotbalul văzut la televizorul cu tub! 📺👇Pe vremea când HD-ul însemna doar să miști antena mai la stânga și când meciurile naționalei opreau timpul în loc...
    Fotbalul de altădată avea alt gust.
    A inceput meciul de fotbal transmis la televizor între România (ROU) și Țara Galilor (WAL), scorul fiind 0-0 în minutul 42:59.Tăcerea din sufragerie era întreruptă doar de bârâitul ușor al vechiului televizor. Pe ecran, pixelii verzi ai gazonului se amestecau cu galbenul intens al tricourilor naționalei. ROU 0 - WAL 0. Minutul 42:59. Cronometrul părea înghețat, la fel ca respirația celor câțiva spectatori adunați în fața tubului catodic.Valentin privea fix ecranul, strângând în mână un fular vechi, decolorat de vreme. Pentru el, acest meci nu era doar o simplă partidă amicală sau o etapă de calificare dintr-un an oarecare. Era o mașină a timpului. Imaginea ușor distorsionată, cu dungi orizontale specifice semnalului analogic de altădată, îl purta înapoi în serile de vară ale copilăriei, când fotbalul se trăia cu o intensitate aproape mistică.
    Care este cea mai frumoasă amintire pe care o aveți legată de meciurile Naționalei?
    👇continuarea in comentarii...
    #fotbal #HaiRomania #gandestepozitiv #GeneratiaDeAur #EchipaNationala #RomaniaTaraGalilor #HaiRomania #Nostalgie #FotbalulDeAltadata #AmintiriDinCopilarie #RetroRomânia #Romania Să ridice mâna cine a prins fotbalul văzut la televizorul cu tub! 📺👇Pe vremea când HD-ul însemna doar să miști antena mai la stânga și când meciurile naționalei opreau timpul în loc... Fotbalul de altădată avea alt gust. A inceput meciul de fotbal transmis la televizor între România (ROU) și Țara Galilor (WAL), scorul fiind 0-0 în minutul 42:59.Tăcerea din sufragerie era întreruptă doar de bârâitul ușor al vechiului televizor. Pe ecran, pixelii verzi ai gazonului se amestecau cu galbenul intens al tricourilor naționalei. ROU 0 - WAL 0. Minutul 42:59. Cronometrul părea înghețat, la fel ca respirația celor câțiva spectatori adunați în fața tubului catodic.Valentin privea fix ecranul, strângând în mână un fular vechi, decolorat de vreme. Pentru el, acest meci nu era doar o simplă partidă amicală sau o etapă de calificare dintr-un an oarecare. Era o mașină a timpului. Imaginea ușor distorsionată, cu dungi orizontale specifice semnalului analogic de altădată, îl purta înapoi în serile de vară ale copilăriei, când fotbalul se trăia cu o intensitate aproape mistică. Care este cea mai frumoasă amintire pe care o aveți legată de meciurile Naționalei? 👇continuarea in comentarii...
    Like
    1
    · 4 Comentarii ·0 Distribuiri ·463 Vizualizări
  • #poeziedesertar
    #nostalgie
    #filedejurnal #literatura #albastru #poezieromana #caietvechi #arta
    😁Am găsit acest poem ascuns într-un caiet vechi, scris de mână. Se numește „Botez” și este o explozie de primăvară și albastru. Pe vremea când sentimentele se așezau cu stiloul pe hârtie, nu pe ecrane... 🖋️✨ Cum vi se pare?
    E atâta primăvară și atât de mult albastru... O bijuterie lirică rătăcită în timp, salvată dintr-un jurnal de epocă. 📜
    Aceste versuri nu aparțin unui poet consacrat sau publicat în volume oficiale, ci reprezintă o creație personală, cel mai probabil o poezie de sertar sau o schiță lirică dintr-un jurnal intim.Indiciile care confirmă că textul nu aparține unui autor celebru și că ne aflăm în fața unui manuscris privat sunt:
    👉Natura manuscrisului: Pagina provine dintr-un carnet personal, unde textul este scris direct sub formă de ciornă, cu tăieturi, modificări pe rânduri și reluări succesive ale acelorași versuri (un „laborator poetic” în care autorul încerca diverse variante ale aceleiași idei).
    👉Absența din sursele literare: Sintagme extrem de specifice și originale precum „Călcăm albastru-n crângul de brad” sau „Împărăția cupola simțurilor” nu figurează în nicio antologie, bază de date literară sau operă a poeților români cunoscuți.
    ❤️Prin urmare, poemul „Botez” este o creație anonimă autentică, o bijuterie lirică dintr-un jurnal de epocă, scrisă de o persoană cu o puternică sensibilitate artistică și influențată de tehnicile simboliste.👇Mai multe detalii in comentarii...
    #poeziedesertar #nostalgie #filedejurnal #literatura #albastru #poezieromana #caietvechi #arta 😁Am găsit acest poem ascuns într-un caiet vechi, scris de mână. Se numește „Botez” și este o explozie de primăvară și albastru. Pe vremea când sentimentele se așezau cu stiloul pe hârtie, nu pe ecrane... 🖋️✨ Cum vi se pare? E atâta primăvară și atât de mult albastru... O bijuterie lirică rătăcită în timp, salvată dintr-un jurnal de epocă. 📜 Aceste versuri nu aparțin unui poet consacrat sau publicat în volume oficiale, ci reprezintă o creație personală, cel mai probabil o poezie de sertar sau o schiță lirică dintr-un jurnal intim.Indiciile care confirmă că textul nu aparține unui autor celebru și că ne aflăm în fața unui manuscris privat sunt: 👉Natura manuscrisului: Pagina provine dintr-un carnet personal, unde textul este scris direct sub formă de ciornă, cu tăieturi, modificări pe rânduri și reluări succesive ale acelorași versuri (un „laborator poetic” în care autorul încerca diverse variante ale aceleiași idei). 👉Absența din sursele literare: Sintagme extrem de specifice și originale precum „Călcăm albastru-n crângul de brad” sau „Împărăția cupola simțurilor” nu figurează în nicio antologie, bază de date literară sau operă a poeților români cunoscuți. ❤️Prin urmare, poemul „Botez” este o creație anonimă autentică, o bijuterie lirică dintr-un jurnal de epocă, scrisă de o persoană cu o puternică sensibilitate artistică și influențată de tehnicile simboliste.👇Mai multe detalii in comentarii...
    Like
    Love
    2
    · 5 Comentarii ·0 Distribuiri ·1K Vizualizări
  • #Absolvire
    #gandirepozitiva
    #absolvire2026 #sfarsitdescoala #amintiri #generatia2026 #colegi #nostalgie.
    Cine își mai amintește ziua asta?
    Tricoul care a adunat 4 ani de amintiri în 5 minute... 🥺❤️”.Masa albastră de ping-pong a fost biroul pe care am semnat cel mai important contract: cel al unei prietenii de neuitat. 🎓✨Denis a semnat cu numărul de la fotbal, Daria a lăsat o inimă, iar fiecare pată de marker ascunde o notă de 4 ascunsă, o glumă din ultima bancă sau o promisiune că nu ne vom uita.Voi mai aveți tricourile din școală? 🥺👇”
    #Absolvire #gandirepozitiva #absolvire2026 #sfarsitdescoala #amintiri #generatia2026 #colegi #nostalgie. Cine își mai amintește ziua asta? Tricoul care a adunat 4 ani de amintiri în 5 minute... 🥺❤️”.Masa albastră de ping-pong a fost biroul pe care am semnat cel mai important contract: cel al unei prietenii de neuitat. 🎓✨Denis a semnat cu numărul de la fotbal, Daria a lăsat o inimă, iar fiecare pată de marker ascunde o notă de 4 ascunsă, o glumă din ultima bancă sau o promisiune că nu ne vom uita.Voi mai aveți tricourile din școală? 🥺👇”
    Like
    Love
    2
    · 3 Comentarii ·0 Distribuiri ·431 Vizualizări
  • Inevitabil, privim mereu in urma. Pentru ca viitorul e necunoscut si uneori ne sperie, iar prezentul poate nu ne place. Si privim in urma, agatandu-ne de amintiri in care eram fericiti.
    E gresit sa ramai ancorat in trecut, sa traiesti gandindu-te doar la ce a fost, insa e foarte bine daca agatandu-te de ceva din trecut, care te-a facut puternic si te-a impins in fata intr-un anumit moment, poti trece cu succes peste o noua perioada proasta din viata ta.
    E adevarat ca nu poti schimba ce a fost facut sau spus si nu poti vindeca sentimente pe care le-ai ranit. Tot ce poti sa faci e sa inveti, sa tragi concluzii.
    De cele mai multe ori lectia nu o inveti pe moment, de multe ori iti dai seama ca ai invatat-o in timp, amintindu-ti mereu de unde ai plecat si unde ai ajuns.
    Fiecare zi traita devine trecut. Un trecut in care mereu vom privi. Uneori cu nostalgie, alteori cu regret. Uneori cu bucurie, alteori cu tristete.
    Eu ma simt bine privind din cand in cand inapoi. Sunt amintiri pe care le privesc cu drag si dor, altele care desi ma dureau, imi aduc bucuria ca m-au transformat in omul care sunt.
    Cu totii am gresit si nu o data. Nu trebuie sa te rusinezi de un trecut plin de greseli. Trebuie sa te rusinezi doar daca continui si in prezent cu aceleasi greseli.
    Cu bune, cu rele imi place prezentul meu, fiecare zi e speciala; insa nu mi-e teama si imi face bine sa privesc din cand in cand inapoi si sa trec in revista ce am invatat CU TIMPUL…
    Ironia vietii este ca aproape nici o lectie nu o inveti razand, ci plangand…
    Inevitabil, privim mereu in urma. Pentru ca viitorul e necunoscut si uneori ne sperie, iar prezentul poate nu ne place. Si privim in urma, agatandu-ne de amintiri in care eram fericiti. E gresit sa ramai ancorat in trecut, sa traiesti gandindu-te doar la ce a fost, insa e foarte bine daca agatandu-te de ceva din trecut, care te-a facut puternic si te-a impins in fata intr-un anumit moment, poti trece cu succes peste o noua perioada proasta din viata ta. E adevarat ca nu poti schimba ce a fost facut sau spus si nu poti vindeca sentimente pe care le-ai ranit. Tot ce poti sa faci e sa inveti, sa tragi concluzii. De cele mai multe ori lectia nu o inveti pe moment, de multe ori iti dai seama ca ai invatat-o in timp, amintindu-ti mereu de unde ai plecat si unde ai ajuns. Fiecare zi traita devine trecut. Un trecut in care mereu vom privi. Uneori cu nostalgie, alteori cu regret. Uneori cu bucurie, alteori cu tristete. Eu ma simt bine privind din cand in cand inapoi. Sunt amintiri pe care le privesc cu drag si dor, altele care desi ma dureau, imi aduc bucuria ca m-au transformat in omul care sunt. Cu totii am gresit si nu o data. Nu trebuie sa te rusinezi de un trecut plin de greseli. Trebuie sa te rusinezi doar daca continui si in prezent cu aceleasi greseli. Cu bune, cu rele imi place prezentul meu, fiecare zi e speciala; insa nu mi-e teama si imi face bine sa privesc din cand in cand inapoi si sa trec in revista ce am invatat CU TIMPUL… Ironia vietii este ca aproape nici o lectie nu o inveti razand, ci plangand…
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·502 Vizualizări
  • Inevitabil, privim mereu in urma. Pentru ca viitorul e necunoscut si uneori ne sperie, iar prezentul poate nu ne place. Si privim in urma, agatandu-ne de amintiri in care eram fericiti.
    E gresit sa ramai ancorat in trecut, sa traiesti gandindu-te doar la ce a fost, insa e foarte bine daca agatandu-te de ceva din trecut, care te-a facut puternic si te-a impins in fata intr-un anumit moment, poti trece cu succes peste o noua perioada proasta din viata ta.
    E adevarat ca nu poti schimba ce a fost facut sau spus si nu poti vindeca sentimente pe care le-ai ranit. Tot ce poti sa faci e sa inveti, sa tragi concluzii.
    De cele mai multe ori lectia nu o inveti pe moment, de multe ori iti dai seama ca ai invatat-o in timp, amintindu-ti mereu de unde ai plecat si unde ai ajuns.
    Fiecare zi traita devine trecut. Un trecut in care mereu vom privi. Uneori cu nostalgie, alteori cu regret. Uneori cu bucurie, alteori cu tristete.
    Eu ma simt bine privind din cand in cand inapoi. Sunt amintiri pe care le privesc cu drag si dor, altele care desi ma dureau, imi aduc bucuria ca m-au transformat in omul care sunt.
    Cu totii am gresit si nu o data. Nu trebuie sa te rusinezi de un trecut plin de greseli. Trebuie sa te rusinezi doar daca continui si in prezent cu aceleasi greseli.
    Cu bune, cu rele imi place prezentul meu, fiecare zi e speciala; insa nu mi-e teama si imi face bine sa privesc din cand in cand inapoi si sa trec in revista ce am invatat CU TIMPUL…
    Ironia vietii este ca aproape nici o lectie nu o inveti razand, ci plangand…
    Inevitabil, privim mereu in urma. Pentru ca viitorul e necunoscut si uneori ne sperie, iar prezentul poate nu ne place. Si privim in urma, agatandu-ne de amintiri in care eram fericiti. E gresit sa ramai ancorat in trecut, sa traiesti gandindu-te doar la ce a fost, insa e foarte bine daca agatandu-te de ceva din trecut, care te-a facut puternic si te-a impins in fata intr-un anumit moment, poti trece cu succes peste o noua perioada proasta din viata ta. E adevarat ca nu poti schimba ce a fost facut sau spus si nu poti vindeca sentimente pe care le-ai ranit. Tot ce poti sa faci e sa inveti, sa tragi concluzii. De cele mai multe ori lectia nu o inveti pe moment, de multe ori iti dai seama ca ai invatat-o in timp, amintindu-ti mereu de unde ai plecat si unde ai ajuns. Fiecare zi traita devine trecut. Un trecut in care mereu vom privi. Uneori cu nostalgie, alteori cu regret. Uneori cu bucurie, alteori cu tristete. Eu ma simt bine privind din cand in cand inapoi. Sunt amintiri pe care le privesc cu drag si dor, altele care desi ma dureau, imi aduc bucuria ca m-au transformat in omul care sunt. Cu totii am gresit si nu o data. Nu trebuie sa te rusinezi de un trecut plin de greseli. Trebuie sa te rusinezi doar daca continui si in prezent cu aceleasi greseli. Cu bune, cu rele imi place prezentul meu, fiecare zi e speciala; insa nu mi-e teama si imi face bine sa privesc din cand in cand inapoi si sa trec in revista ce am invatat CU TIMPUL… Ironia vietii este ca aproape nici o lectie nu o inveti razand, ci plangand…
    Like
    5
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·514 Vizualizări
  • Nostalgie.... imi placea mult acest serial
    Nostalgie.... imi placea mult acest serial
    Like
    4
    · 1 Comentarii ·0 Distribuiri ·361 Vizualizări
  • A fost odată #nostalgie #vremuri
    A fost odată #nostalgie #vremuri
    Like
    Love
    Wow
    11
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·2K Vizualizări
Premium
Susține și tu această comunitate 💕
Reclame

Alege Să-ți Exprimi Stilul Prin Accesorii Unice

Bentițe, coliere și accesorii pentru orice stil, moment sau ocazie. Fiecare piesă spune o poveste unică despre tine. Completează-ți stilul și strălucește!