Cu ce m-a ajutat în viata ca am învățat în liceu poezia ,,Floare albastră " de Mihai Eminescu?
Poezia este o lecție dură despre ireversibilitatea timpului. Te învață că momentele frumoase sunt efemere și că, dacă nu ești atent să le trăiești la timp, rămâi doar cu nostalgia și regretul a ceea ce „ar fi putut să fie”.
Eminescu a zis că totul e floare albastră, dar mie mi se pare totul negru în fața ochilor. 🥲 Bac 2026, te rog fii blând.
#gandestepozitiv
#bac2026 #bacalaureat
#subiectul3
#romana
#invatamimpreuna
#sesiune
#romaniastudies
#notes
Poezia este o lecție dură despre ireversibilitatea timpului. Te învață că momentele frumoase sunt efemere și că, dacă nu ești atent să le trăiești la timp, rămâi doar cu nostalgia și regretul a ceea ce „ar fi putut să fie”.
Eminescu a zis că totul e floare albastră, dar mie mi se pare totul negru în fața ochilor. 🥲 Bac 2026, te rog fii blând.
#gandestepozitiv
#bac2026 #bacalaureat
#subiectul3
#romana
#invatamimpreuna
#sesiune
#romaniastudies
#notes
Cu ce m-a ajutat în viata ca am învățat în liceu poezia ,,Floare albastră " de Mihai Eminescu?
Poezia este o lecție dură despre ireversibilitatea timpului. Te învață că momentele frumoase sunt efemere și că, dacă nu ești atent să le trăiești la timp, rămâi doar cu nostalgia și regretul a ceea ce „ar fi putut să fie”.
Eminescu a zis că totul e floare albastră, dar mie mi se pare totul negru în fața ochilor. 🥲 Bac 2026, te rog fii blând.
#gandestepozitiv
#bac2026 #bacalaureat
#subiectul3
#romana
#invatamimpreuna
#sesiune
#romaniastudies
#notes