• Dacă Eminescu trăia în 2026 și avea doar 5 lei în buzunar...scria aceasta poezie.
    #eminescu #poezie #umorro #amuzant #romania #cafeadesdimineata #lottobacon #literatura #reelsromania
    #bac2026romana
    #gandestepozitiv
    Dacă Mihai Eminescu ar trăi astăzi și ar privi această scenă modernă, ar transforma contrastul dintre melancolia cafelei negre și banalitatea unui snack cu bacon într-o poezie profundă, încărcată de ironie și dor.
    Iată cum ar putea suna poezia lui, scrisă în stilul specific eminescian:
    Cafea și Bacon
    O, stingi din lampă a ta rază,
    Căci timpurile s-au schimbat,
    Și geniul ce nocturn veghează
    Cu bacon s-a alimentat.
    În cana neagră ca și dorul,
    Se-nvârte-un rest de dimineață,
    Pe când un snack cu gust de porc
    Îmi dă o nouă poftă-n viață.
    Adio, dulci iluzii sfinte,
    Luceafăr blând din depărtări,
    Azi „Lotto Crispy” am în minte
    Și-un plic de suciti cu sări.
    Pe masă zac uitate foi,
    Poeme ce n-au fost scrise,
    Mâncăm cu gust de bacon noi,
    Trăind din amintiri și vise.
    👇citeste in comentarii varianta melancolica👇
    Dacă Eminescu trăia în 2026 și avea doar 5 lei în buzunar...scria aceasta poezie. #eminescu #poezie #umorro #amuzant #romania #cafeadesdimineata #lottobacon #literatura #reelsromania #bac2026romana #gandestepozitiv Dacă Mihai Eminescu ar trăi astăzi și ar privi această scenă modernă, ar transforma contrastul dintre melancolia cafelei negre și banalitatea unui snack cu bacon într-o poezie profundă, încărcată de ironie și dor. Iată cum ar putea suna poezia lui, scrisă în stilul specific eminescian: Cafea și Bacon O, stingi din lampă a ta rază, Căci timpurile s-au schimbat, Și geniul ce nocturn veghează Cu bacon s-a alimentat. În cana neagră ca și dorul, Se-nvârte-un rest de dimineață, Pe când un snack cu gust de porc Îmi dă o nouă poftă-n viață. Adio, dulci iluzii sfinte, Luceafăr blând din depărtări, Azi „Lotto Crispy” am în minte Și-un plic de suciti cu sări. Pe masă zac uitate foi, Poeme ce n-au fost scrise, Mâncăm cu gust de bacon noi, Trăind din amintiri și vise. 👇citeste in comentarii varianta melancolica👇
    Like
    3
    · 1 Comentarii ·0 Distribuiri ·326 Vizualizări
  • Pentru toți cei care trec prin focurile examenului de Bacalaureat la limba engleză,
    #succes
    #bafta
    #motivatie
    iată o poezie de încurajare pentru fiecare probă în parte:
    La Proba Orală
    În fața comisiei pășești cu curaj,
    Cuvintele vin, nu e un miraj.
    Subiectul extras îl citești ascultător,
    Și prinzi la idei un fir călăuzitor.
    Vorbește cursiv, cu zâmbet și calm,
    Emoția mare s-o ții strâns în palm.
    Răspunde la temă, fii sigur pe tine,
    Iar nota finală va fi cum e mai bine!
    La Proba Audio (Listening)
    Căștile vin, se lasă tăcere,
    Atenția maximă acum ți se cere.
    Un accent britanic sau poate american,
    Îți strigă răspunsul dincolo de ecran.
    Prinde nuanțe, detalii, idei,
    Apasă pe pix când auzi ce tu vrei.
    Ascultă atent și a doua oară,
    Și grija din minte complet o să piară!
    La Proba Scrisă
    În bănci așezați, cu foaia în față,
    Gramatica toată acum prinde viață.
    Eseul structurat, o scrisoare formală,
    Exprimă-te clar, fără vreo greșeală.
    Timpul se scurge, dar tu ești stăpân,
    Trecutul și prezentul în fraze rămân.
    Când pui ultimul punct pe lucrarea curată,
    Bacul la engleză e luat dintr-o dată!
    #bac2026 #bacalaureat #bacengleza #liceu #clasa12 #invataceeaceitice #sesiuneabac #motivatiescolara #generatia2026
    Pentru toți cei care trec prin focurile examenului de Bacalaureat la limba engleză, #succes #bafta #motivatie iată o poezie de încurajare pentru fiecare probă în parte: La Proba Orală În fața comisiei pășești cu curaj, Cuvintele vin, nu e un miraj. Subiectul extras îl citești ascultător, Și prinzi la idei un fir călăuzitor. Vorbește cursiv, cu zâmbet și calm, Emoția mare s-o ții strâns în palm. Răspunde la temă, fii sigur pe tine, Iar nota finală va fi cum e mai bine! La Proba Audio (Listening) Căștile vin, se lasă tăcere, Atenția maximă acum ți se cere. Un accent britanic sau poate american, Îți strigă răspunsul dincolo de ecran. Prinde nuanțe, detalii, idei, Apasă pe pix când auzi ce tu vrei. Ascultă atent și a doua oară, Și grija din minte complet o să piară! La Proba Scrisă În bănci așezați, cu foaia în față, Gramatica toată acum prinde viață. Eseul structurat, o scrisoare formală, Exprimă-te clar, fără vreo greșeală. Timpul se scurge, dar tu ești stăpân, Trecutul și prezentul în fraze rămân. Când pui ultimul punct pe lucrarea curată, Bacul la engleză e luat dintr-o dată! #bac2026 #bacalaureat #bacengleza #liceu #clasa12 #invataceeaceitice #sesiuneabac #motivatiescolara #generatia2026
    Like
    1
    · 1 Comentarii ·0 Distribuiri ·520 Vizualizări
  • Bac oral la româna
    #bacalaureat2026
    #Succes
    #bac
    #bacalaureat
    #bac2026
    #romana
    #succes
    #bafta
    #curaj
    #motivatie
    #elevi
    #liceu
    #generatia2026
    #poezie
    Succes tuturor celor care susțin astăzi prima probă a examenului de Bacalaureat! Iată o poezie de încurajare dedicată vouă:
    Sunetul Primului Pas
    Emoții mari în dimineața rece,
    Un drum pe care toți avem a-l trece.
    Foaia e albă, pixul strâns în mână,
    Dar mintea-i clară, sigură, stăpână.
    Nu-i doar un test pe foi imprimate,
    Ci poarta către noi oportunități în toate.
    O floare-n gând, un vis ce prinde zbor,
    Tu ești stăpân pe propriul tău viitor.
    Lăsați în urmă teama și suspinul,
    Citiți cu grijă, drept să fie răspunsul.
    Un prim eseu, o frază cu valoare,
    Și veți vedea cum frica încet moare.
    Curaj deplin în sala de examen,
    Să scrieți clar, cu minte de fenomen.
    Bănuiala se șterge, doar știința rămâne,
    Succes deplin în ziua de azi !
    Bac oral la româna #bacalaureat2026 #Succes #bac #bacalaureat #bac2026 #romana #succes #bafta #curaj #motivatie #elevi #liceu #generatia2026 #poezie Succes tuturor celor care susțin astăzi prima probă a examenului de Bacalaureat! Iată o poezie de încurajare dedicată vouă: Sunetul Primului Pas Emoții mari în dimineața rece, Un drum pe care toți avem a-l trece. Foaia e albă, pixul strâns în mână, Dar mintea-i clară, sigură, stăpână. Nu-i doar un test pe foi imprimate, Ci poarta către noi oportunități în toate. O floare-n gând, un vis ce prinde zbor, Tu ești stăpân pe propriul tău viitor. Lăsați în urmă teama și suspinul, Citiți cu grijă, drept să fie răspunsul. Un prim eseu, o frază cu valoare, Și veți vedea cum frica încet moare. Curaj deplin în sala de examen, Să scrieți clar, cu minte de fenomen. Bănuiala se șterge, doar știința rămâne, Succes deplin în ziua de azi !
    Like
    1
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·554 Vizualizări
  • Privind această imagine cu roata panoramică din Constanța pe sub cerul senin, e greu de crezut ce momente critice s-au trăit pe 5 iunie. O drona militară plină cu explozibil a fost la un pas de a distruge această liniște.
    Am scris câteva versuri dedicate scafandrilor EOD și salvatorilor ISU care au pus viața noastră mai presus de a lor:
    #POEZIE
    #Constanta #PortulTomis #MareaNeagra #Eroi #Respect #Poezie #5iunie2026
    Mulțumire salvatorilor Constanței
    Pe cerul de cobalt, sub nori de bumbac,
    Se-nvârte agale o roată de fier,
    Iar valurile mării la țărmuri se bat,
    Unind într-o dungă pământul și cer.
    Privind spre faleză, sub soare blând, cald,
    Nimic nu trădează ce-a fost pe cinci iunie,
    Când moartea plutea într-un gri de smarald
    Și liniștea mării era o minciună.
    O drona din valuri, cu pântece greu,
    Adusă de vânt și de războaie străine,
    Pândea în port, sub un sumbru semn, rău,
    Să stingă lumina din zilele bune.
    Dar marea ascunde și oameni de fier,
    Scafandrii de geniu ce-n ape coboară,
    Ce lasă în urmă lumina din cer
    Să înfrunte o bombă ce-n valuri coboară.
    Și oameni în roșu, cu suflet curat,
    Au strâns de pe diguri fricoși și civili,
    În timp ce secunda pe ceas s-a scurs, grav,
    Iar moartea urla prin explozii, fragili.
    A bubuit portul, pământul s-a strâns,
    Dar nicio viață n-a fost secerată,
    Căci scutul de oameni sub cer s-a întins
    Și viața în port a fost salvată, curată.
    Azi roata din Tomis se-nvârte la fel,
    Copiii se joacă, pescarii stau calmi,
    Căci eroii discreți, sub un mare țel,
    Au strâns marea-ntreagă în propriii palmi
    Privind această imagine cu roata panoramică din Constanța pe sub cerul senin, e greu de crezut ce momente critice s-au trăit pe 5 iunie. O drona militară plină cu explozibil a fost la un pas de a distruge această liniște. Am scris câteva versuri dedicate scafandrilor EOD și salvatorilor ISU care au pus viața noastră mai presus de a lor: #POEZIE #Constanta #PortulTomis #MareaNeagra #Eroi #Respect #Poezie #5iunie2026 Mulțumire salvatorilor Constanței Pe cerul de cobalt, sub nori de bumbac, Se-nvârte agale o roată de fier, Iar valurile mării la țărmuri se bat, Unind într-o dungă pământul și cer. Privind spre faleză, sub soare blând, cald, Nimic nu trădează ce-a fost pe cinci iunie, Când moartea plutea într-un gri de smarald Și liniștea mării era o minciună. O drona din valuri, cu pântece greu, Adusă de vânt și de războaie străine, Pândea în port, sub un sumbru semn, rău, Să stingă lumina din zilele bune. Dar marea ascunde și oameni de fier, Scafandrii de geniu ce-n ape coboară, Ce lasă în urmă lumina din cer Să înfrunte o bombă ce-n valuri coboară. Și oameni în roșu, cu suflet curat, Au strâns de pe diguri fricoși și civili, În timp ce secunda pe ceas s-a scurs, grav, Iar moartea urla prin explozii, fragili. A bubuit portul, pământul s-a strâns, Dar nicio viață n-a fost secerată, Căci scutul de oameni sub cer s-a întins Și viața în port a fost salvată, curată. Azi roata din Tomis se-nvârte la fel, Copiii se joacă, pescarii stau calmi, Căci eroii discreți, sub un mare țel, Au strâns marea-ntreagă în propriii palmi
    Like
    1
    · 2 Comentarii ·0 Distribuiri ·380 Vizualizări
  • #poeziedesertar
    #nostalgie
    #filedejurnal #literatura #albastru #poezieromana #caietvechi #arta
    😁Am găsit acest poem ascuns într-un caiet vechi, scris de mână. Se numește „Botez” și este o explozie de primăvară și albastru. Pe vremea când sentimentele se așezau cu stiloul pe hârtie, nu pe ecrane... 🖋️✨ Cum vi se pare?
    E atâta primăvară și atât de mult albastru... O bijuterie lirică rătăcită în timp, salvată dintr-un jurnal de epocă. 📜
    Aceste versuri nu aparțin unui poet consacrat sau publicat în volume oficiale, ci reprezintă o creație personală, cel mai probabil o poezie de sertar sau o schiță lirică dintr-un jurnal intim.Indiciile care confirmă că textul nu aparține unui autor celebru și că ne aflăm în fața unui manuscris privat sunt:
    👉Natura manuscrisului: Pagina provine dintr-un carnet personal, unde textul este scris direct sub formă de ciornă, cu tăieturi, modificări pe rânduri și reluări succesive ale acelorași versuri (un „laborator poetic” în care autorul încerca diverse variante ale aceleiași idei).
    👉Absența din sursele literare: Sintagme extrem de specifice și originale precum „Călcăm albastru-n crângul de brad” sau „Împărăția cupola simțurilor” nu figurează în nicio antologie, bază de date literară sau operă a poeților români cunoscuți.
    ❤️Prin urmare, poemul „Botez” este o creație anonimă autentică, o bijuterie lirică dintr-un jurnal de epocă, scrisă de o persoană cu o puternică sensibilitate artistică și influențată de tehnicile simboliste.👇Mai multe detalii in comentarii...
    #poeziedesertar #nostalgie #filedejurnal #literatura #albastru #poezieromana #caietvechi #arta 😁Am găsit acest poem ascuns într-un caiet vechi, scris de mână. Se numește „Botez” și este o explozie de primăvară și albastru. Pe vremea când sentimentele se așezau cu stiloul pe hârtie, nu pe ecrane... 🖋️✨ Cum vi se pare? E atâta primăvară și atât de mult albastru... O bijuterie lirică rătăcită în timp, salvată dintr-un jurnal de epocă. 📜 Aceste versuri nu aparțin unui poet consacrat sau publicat în volume oficiale, ci reprezintă o creație personală, cel mai probabil o poezie de sertar sau o schiță lirică dintr-un jurnal intim.Indiciile care confirmă că textul nu aparține unui autor celebru și că ne aflăm în fața unui manuscris privat sunt: 👉Natura manuscrisului: Pagina provine dintr-un carnet personal, unde textul este scris direct sub formă de ciornă, cu tăieturi, modificări pe rânduri și reluări succesive ale acelorași versuri (un „laborator poetic” în care autorul încerca diverse variante ale aceleiași idei). 👉Absența din sursele literare: Sintagme extrem de specifice și originale precum „Călcăm albastru-n crângul de brad” sau „Împărăția cupola simțurilor” nu figurează în nicio antologie, bază de date literară sau operă a poeților români cunoscuți. ❤️Prin urmare, poemul „Botez” este o creație anonimă autentică, o bijuterie lirică dintr-un jurnal de epocă, scrisă de o persoană cu o puternică sensibilitate artistică și influențată de tehnicile simboliste.👇Mai multe detalii in comentarii...
    Like
    Love
    2
    · 5 Comentarii ·0 Distribuiri ·1K Vizualizări
  • ESENTA CLIPEI
    Prezentul este singurul loc unde viata se întâmpla cu adevarat. Tot ce a fost s-a scurs în trecut, iar ceea ce va fi înca nu a venit. În acest spatiu efemer, în clipa prezenta, se ascunde esenta existentei noastre.
    A trai în prezent înseamna a ne deschide cu totul la experienta momentului, fara a ne pierde în regrete sau griji. Este o arta delicata de a fi aici si acum, cu toata fiinta, în liniste si constienta.
    Esenta clipei prezente ne ofera o punte catre adevarata libertate: libertatea de a alege, de a simti, de a iubi fara prejudecati si fara povara timpului. În aceasta stare, timpul nu mai este o constrângere, ci devine un aliat, iar viata, o poezie vie.
    În fiecare clipa prezenta gasim sansa unui nou început, o oportunitate de a ne reconecta cu noi însine si cu lumea din jur. Sa învatam sa pretuim acest dar si sa ne ancoram în frumusetea simpla a „acum”-ului.
    ESENTA CLIPEI Prezentul este singurul loc unde viata se întâmpla cu adevarat. Tot ce a fost s-a scurs în trecut, iar ceea ce va fi înca nu a venit. În acest spatiu efemer, în clipa prezenta, se ascunde esenta existentei noastre. A trai în prezent înseamna a ne deschide cu totul la experienta momentului, fara a ne pierde în regrete sau griji. Este o arta delicata de a fi aici si acum, cu toata fiinta, în liniste si constienta. Esenta clipei prezente ne ofera o punte catre adevarata libertate: libertatea de a alege, de a simti, de a iubi fara prejudecati si fara povara timpului. În aceasta stare, timpul nu mai este o constrângere, ci devine un aliat, iar viata, o poezie vie. În fiecare clipa prezenta gasim sansa unui nou început, o oportunitate de a ne reconecta cu noi însine si cu lumea din jur. Sa învatam sa pretuim acest dar si sa ne ancoram în frumusetea simpla a „acum”-ului.
    Like
    Love
    2
    · 0 Comentarii ·0 Distribuiri ·233 Vizualizări
Premium
Susține și tu această comunitate 💕
Reclame

❗ Lichidare de stoc la PREȚ DE FABRICĂ ❗

Pe Bootic găsești o gamă variată de produse atent selecționate, cu un excelent raport calitate-preț. De la casă și bucătărie la îngrijire personală și gadgeturi